۱
plusresetminus
تاریخ انتشارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۳

۱۴ عادت خطرناک برای کلیه ها

اغلب بیشتر از آن چه فکر می کنیم، کافیین مصرف می کنیم. این ماده در بسیاری از نوشیدنی های غیرالکلی و نوشابه ها وجود دارد و قبل از این که بدانید فشار خون تان به سقف می رسد و کلیه شروع به گلایه می کند.
۱۴ عادت خطرناک برای کلیه ها
عادت های خطرناکی که به کلیه ها آسیب می زنند اکثرا مربوط به رژیم غذایی است که ما مصرف می کنیم که عبارتند از:

۱- عادت مصرف نوشابه قندی:
پژوهشی که در دانشگاه اوزاکای ژاپن روی کارمندان انجام شد، حاکی از آن است که ۲ لیوان نوشابه یا بیشتر در روز (رژیمی یا معمولی) می تواند با ریسک بالاتر بیماری کلیوی در ارتباط باشد. در این پژوهش ۱۲۰۰۰ کارمند حضور داشتند و کسانی که نوشابه بیشتری مصرف می کردند، بیشتر احتمال داشت در ادرارشان پروتیین وجود داشته باشد. پروتیین در ادرار (پروتئینوری) یک نشانه ابتدایی از آسیب کلیه است، اما اگر این بیماری در این مرحله تشخیص داده شود، هنوز قابل بازگشت است.

۲- سیگار:
سیگار با تصلب شرایین در ارتباط است. تنگ و سفت شدن عروق خونی، خون رسانی به تمام اندام های حیاتی ازجمله کلیه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. براساس پژوهشی که در مجله داروشناسی بالینی و درمان شناسی چاپ شده است، دو نخ سیگار در روز کافی است تا تعداد سلول های اندوتلیال (درون رگی) موجود در خون شما را دوبرابر کند. این نشانه آسیب شریانی است.

۳- کمبود ویتامین B6:
یک رژیم غذایی سالم برای عملکرد خوب کلیه مهم است. براساس پژوهش های انجام شده در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، کمبود ویتامین B6 خطر سنگ کلیه را افزایش می دهد. برای عملکرد بهتر کلیه باید روزانه حداقل ۱.۳ میلی گرم ویتامین B5 مصرف کنید. غنی ترین منبع این ویتامین شامل ماهی، نخود، جگر گاو، سیب زمینی و سبزیجات نشاسته ای و میوه های غیرمرکبات است.

۴- ورزش نکردن:
ورزش یک روش خوب دیگر برای محافظت از کلیه هایتان است. بررسی ها نشان می دهد خطر سنگ کلیه در زنان یائسه ای که ورزش می کنند، ۳۱ درصد کمتر از سایر زنان است. در کل، حفظ وزن در شرایط سالم شانس سنگ کلیه را در شما کاهش می دهد، بنابراین تحرک را آغاز کنید.

۵- کمبود منیزیم:
اگر به اندازه کافی منیزیم دریافت نکنید، کلسیم به خوبی جذب و گوارش نمی شود، که می تواند به انباشته شدن کلسیم و تشکیل سنگ کلیه منجر شود. برای جلوگیری از آن، سبزیجات برگی سبز، لوبیا، دانه ها و مغزها را مصرف کنید. آووکادوی قدرتمند هم منبع خوبی برای منیزیم است.

۶- قطع شدن مکرر خواب:
همه ما خواب خوب در طول شب را دوست داریم و کلیه هایمان نیز همین طور. ساینس دیلی گزارش می دهد که خواب منقطع مزمن می تواند منجر به ابتلا به سنگ کلیه شود. گفته می شود بافت کلیه در طول شب تجدید و ترمیم می شود، به همین دلیل قطع شدن خواب می تواند منجر به آسیب مستقیم به این اندام شود.

۷- ننوشیدن آب کافی:
کلیه های ما باید به طور مناسب آبرسانی شوند تا عملکردشان را انجام دهند. اگر به اندازه کافی آب ننوشیم، سموم در خون انباشته می شود، چون مایعات کافی برای رساندن آن ها به کلیه وجود ندارد. توصیه می شود هر روز حداقل ۱۲ لیوان آب بنوشید. یک روش آسان برای این که بدانید آب کافی می نوشید یا نه، این است که رنگ ادرارتان را کنترل کنید.

۸- مثانه تان را زود خالی نمی کنید:
وقتی نیاز به قضای حاجت دارید، باید این کار را بکنید. اگر به طور مرتب مثانه تان را از ادرار نگه دارید، می تواند فشار ادرار را در کلیه ها افزایش دهد و به نارسایی کلیه یا بی اختیاری منجر شود.

۹- مصرف بیش از حد نمک:
نمک برای بدن مهم است، اما باید مصرف آن را محدود کنید. مصرف بیش از حد می تواند فشار خون تان را بالا ببرد و فشار زیادی به کلیه ها وارد کند. نباید بیشتر از ۵.۸ گرم در روز نمک بخورید، بنابراین مراقب نمکدان باشید.

۱۰- مصرف بیش از حد کافیین:
ما اغلب بیشتر از آن چه فکر می کنیم، کافیین مصرف می کنیم. این ماده در بسیاری از نوشیدنی های غیرالکلی و نوشابه ها وجود دارد و قبل از این که بدانید فشار خون تان به سقف می رسد و کلیه شروع به گلایه می کند.

۱۱- سوء مصرف قرص های مسکن:
ما اغلب اوقات خیلی سریع سراغ دارو می رویم، در دوزهای بسیار زیاد و نه به روش درست. وقتی دچار درد می شوید، آسان است که فقط قرص ببلعید، اما باید بدانید که تمام داروهای شیمیایی با اثرات جانبی همراه هستند و بسیاری از آن ها سبب آسیب کلیه می شوند. با این وجود، برخی داروها هست که باید مصرف کنید.

۱۲- فراموش کردن دارو:
دیابت نوع دو و فشارخون بالا دو مشکل خیلی شایع است که ناشی از سبک زندگی و رژیم غذایی ناسالم است. اگر به این مشکلات دچار هستید، آگاه باشید که این بیماری ها می تواند سبب آسیب کلیه شود و با مصرف داروهای تجویزشده از این اندام ارزشمند محافظت کنید.

۱۳- پروتیین بیش از حد:
وجود پروتیین بیش از حد در رژیم غذایی می تواند برای کلیه مضر باشد. محصول جانبی هضم پروتیین آمونیاک است؛ سمی که کلیه های سختکوش شما باید خنثی کنند. پروتیین بیشتر یعنی تقلای بیشتر کلیه ها، که به مرور زمان به کاهش عملکرد آن ها منجر می شود.

۱۴- درمان نکردن درست و به موقع عفونت های رایج:
همه ما گاهی مرتکب غفلت از سرماخوردگی های ساده و آنفلوآنزا می شویم و بدن مان را به مرز خستگی مفرط می کشانیم، اما این می تواند سبب آسیب به کلیه شود. پژوهش ها نشان داده است آدم هایی که به استراحت و درمان درست بی اعتنا هستند، اغلب درنهایت به بیماری کلیوی مبتلا می شوند.
 
 
کد مطلب : ۵۱۷
نام شما
آدرس ايميل شما