۲
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۲

علائم ابتلا به بیماری های مزمن کلیوی/اهمیت تشخیص به موقع بیماری

یک دکترای علوم آزمایشگاهی، با اشاره به علائم ابتلا به بیماری های مزمن کلیه، بر اهمیت تشخیص به موقع بیماری برای درمان موفق تاکید کرد.
علائم ابتلا به بیماری های مزمن کلیوی/اهمیت تشخیص به موقع بیماری
به گزارش روابط عمومی انجمن حمایت از بیماران کلیوی، رضا محمدی، با اشاره به اینکه بر اساس برخی آمارها حدود ۱۰ درصد افراد جامعه درگیر بیماری های مزمن کلیه هستند، گفت: برای پیشگیری موثر و انجام اقدامات درمانی مفید لازم است بیماری در مراحل ابتدایی شناسایی شود.

مسئول محور ارتقا کیفیت آزمایش های تشخیص بیماری های مزمن کلیه در آستانه برگزاری دوازدهمین کنگره بین المللی و هفدهمین کنگره کشوری ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران، افزود: بیماری مزمن کلیه نسبتا شایع است و متاسفانه زمانی افراد مبتلا متوجه بیماری خود می شوند که شاید حدود ۸۰ درصد کلیه خود را از دست داده اند و در این زمان نیز معمولا نمی توان اقدام درمانی و پیشگیرانه مفیدی برای بیمار انجام داد.

وی ادامه داد: بنابراین بیماران در یک فاصله زمانی کوتاه برای ادامه حیات خود نیاز به دیالیز یا پیوند کلیه پیدا می کنند. به همین دلیل برای پیشگیری موثر و انجام اقدامات درمانی مفید لازم است بیماری در مراحل ابتدایی شناسایی شود.

مسئول محور ارتقا کیفیت آزمایش های تشخیص بیماری های مزمن دوازدهمین کنگره بین المللی و هفدهمین کنگره کشوری ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران در ارتباط با علائم بالینی بیماری های مزمن کلیه، گفت: علائم بالینی بیماری های مزمن کلیه غیر اختصاصی هستند و معمولا در مراحل پیشرفته به صورت بی حالی، تهوع، استفراغ، کم خونی، افزایش فشار خون، افزایش احتمال خونریزی، بیماری های قلبی-عروقی، بیماری های استخوانی و اختلالات عصبی نمایان می شوند.

محمدی بیان داشت: تشخیص بیماری های مزمن کلیه اساسا با انجام آزمایش های نسبتا ساده ای نظیر اندازه گیری میزان کراتی نین و میزان دفع ادراری آلبومین صورت می گیرد. به رغم سادگی، نتایج این آزمایش ها تحت تاثیر عوامل قبل و بعد اآزمایش آزمایش مختلفی قرار می گیرند که برای ارتقا کیفیت نتایج باید مورد توجه باشند.

وی گفت: برای مثال، اندازه گیری کراتی نین سرم شاید به تنهایی نتواند کمک زیادی در شناسایی مراحل ابتدایی بیماری و تا زمانی که ۵۰ درصد کلیه از دست نرفته است، داشته باشد. ولی با استفاد از فرمول هایی برای برآورد میزان فیلتراسیون گلومرولی ، می توان این کارایی را به میزان زیادی افزایش داد. از طرف دیگر، استانداردسازی روش های اندازه گیری کراتی نین که یکی از چالش های اصلی کشورهای مختلف است، می تواند در ارتقا کیفیت ارائه خدمات آزمایشگاهی بسیار مفید باشد.

این دکتری علوم آزمایشگاهی افزود: بیماری مزمن کلیه شیوع نسبتا بالایی دارد و برای پیشگیری از آن نیاز به تشخیص زودرس در مراحل ابتدایی است. به همین دلیل لازم است این موضوع در کنگره های ملی و بین المللی بیشتر مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد تا بتوانیم ضمن آشنا نمودن همکاران آزمایشگاهی با آخرین گایدلاین های تشخیص و پایش این بیماران، خدمات آزمایشگاهی مطلوب تری به این بیماران ارائه دهیم.

محمدی در پاسخ به اینکه به نظر شما چند درصد از مردم جامعه درگیر بیماری های مزمن کلیه هستند؟ گفت: آمار دقیقی در این خصوص در ایران وجود ندارد. ولی براساس آمارهای موجود در کتاب های مرجع، برآورد می شود که حدود ۱۰ درصد افراد جامعه مبتلا به بیماری مزمن کلیه باشند که خوشبختانه اکثر آنها در مراحل ابتدایی هستند و به همین دلیل شناسایی و مدیریت آنها از اهمیت خاصی برای پیشگیری از پیشرفت آنها برخوردار است.
 
 
کد مطلب : ۵۰۴
نام شما
آدرس ايميل شما