۱
plusresetminus
تاریخ انتشارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۲

آیا دیالیز تنها راه زنده ماندن سالمندان مبتلا به بیماری کلیوی است؟

مدیریت محافظه کارانه می تواند در برخی از افراد مبتلا به بیماری کلیوی بدون انجام دیالیز موجب تخفیف علایم شود؛ اما اغلب این گزینه پیش روی بیماران قرار نمی گیرد.
آیا دیالیز تنها راه زنده ماندن سالمندان مبتلا به بیماری کلیوی است؟
او مرد بسیار مستقلی بود و برای او مهم بود که چگونه زندگی می کند. او نمی خواست هر روز به کلینیک های دیالیز مراجعه کند ، فراز و نشیب های مرتبط با دیالیز و اتصال به یک دستگاه را دوست نداشت.

اوردل که سازنده ی مبلمان بود، وقتی که برای نخستین بار به بیماری کلیوی خود پی برد، ۳۰ سال داشت. او تا ۶۰ سالگی دو پیوند کلیه از خواهر و برادرش دریافت کرد. اما در سال های اخیر اوردل و همسرش می دیدند که وضعیت دومین پیوند چندان خوب نیست. نتیجه ی آزمایش های خون ماهیانه ی بد بود؛ او احساس سرما و خستگی می کرد و دست ها و پاهایش شروع به تورم کردند. پزشکان دوباره به وی پیشنهاد دیالیز را دادند.

اما به جای دیالیز، اوردل به کمک همسرش روش درمان «مدیریت محافظه کارانه» را برگزید. روشی که از سرعت پیشروی بیماری می کاهد و علایم و عوارض بیماری را درمان می کند. او یک رژیم غذایی دقیق را دنبال کرد، فشار خون خود را تحت کنترل درآورد، از افزایش وزن خود جلوگیری کرد و برای پیشگیری از کم خونی، هورمون تزریق می کرد. یکی از خواهرانش کلیه ی خود را برای سومین پیوند به او پیشنهاد کرد. در همین حال، اوردل و همسرش مسافرت های زیادی را تجربه کردند.

دیالیز اغلب به عنوان اقدامی موقتی برای زنده نگهداشتن بیماران کلیوی در انتظار پیوند، انجام می شود. در آمریکا، در سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۰۴ هزار فرد بالای سن ۷۵ سال دیالیز می شدند. روش مدیریت محافظه کارانه یعنی مدیریت پزشکی بیماری و علایم تحت نظارت و مشورت با پزشک و بدون انجام عمل دیالیز، روش جایگزینی است که در بیشتر موارد مورد توجه قرار نمی گیرد.

دیالیز طول عمر را افزایش می دهد اما درعین حال فشار زیادی بر فرد وارد می کند، مانند رفتن به کلینیک سه بار در هفته برای جلسات چهار ساعته ی همودیالیز یا انجام تبادل روزانه مایعات برای دیالیز صفاقی. مدیریت محافظه کارانه می تواند به بیماران کمک کند تا از این موارد رهایی یابند.

علاوه بر این، درحالی که برخی از مطالعات نشان می دهند که بیماران سالخورده ای که دیالیز انجام می دهند، نسبت به آن هایی که از مدیریت محافظه کارانه بهره می برند، بیشتر زنده خواهند ماند، اما این تفاوت ها در افراد بالای سن ۷۵ که معمولا با دیگر مشکلات سلامتی جدی نیز درگیر می شوند، مشاهده نمی شود. زنده ماندن تنها ارزش بیمار نیست. مدیریت محافظه کارانه ممکن است به فرد آزادی بیشتری بدهد تا بتواند کارهایی که می خواهد را انجام دهد حتی اگر برای چند ماه یا چند هفته کمتر زندگی کند. دکتر سوزان وانگ نویسنده ی مقاله می گوید:
دیالیز رویدادی است که زندگی را از جنبه های مختلف تغییر می دهد. این یک فرم بسیار دشوار درمان و همچنین تصمیم بزرگی است.
بیماران اغلب به پژوهشگران می گویند که در این زمینه تصمیمی نگرفته اند و با آن ها مشورتی نشده است. بیشتر پزشکان انجام دیالیز را اجتناب ناپذیر می دانند. در یک مطالعه نشان داده شد که فقط با یک سوم از بیماران درمورد مدیریت محافظه کارانه صحبت می شود. کرن لادین ، که هم با پزشکان و هم با بیماران در این رابطه مصاحبه کرده است، می گوید:
بیماران آن را به عنوان یک انتخاب در نظر نمی گیرند؛ آن ها می گویند «پزشک من گفته است که اگر من دیالیز انجام ندهم، خواهم مرد». این بیماران می گفتند که این انتخاب آن ها نبوده است بلکه پزشک آن ها این تصمیم را برای آن ها گرفته است.
برای مثال شاید لازم باشد به بیماران گفته شود افرادی که در اواخر دوران زندگی به جای دیالیز از مدیریت محافظه کارانه استفاده می کنند، احتمال کمتری وجود دارد که در بیمارستان بستری شوند، کمتر روال های تهاجمی پزشکی را تجربه خواهند کرد و به احتمال اندک در بیمارستان می میرند. طبق مطالعه ی جدید دکتر وانگ، پزشکان غالبا در ارتباط با این تصمیم تردید دارند و موجب تغییر ذهنیت بیماران می شوند. دکتر وانگ گفت:
بیشتر آن ها دچار شک و تردید بودند. این یک تصمیم غیرمعمول است و ارائه دهندگان آن ها درمورد آن شک دارند.
برخی از کشورهای توسعه یافته به ویژه درمورد بیماران سالخورده، رویکرد متفاوتی دارند. نتایج یک مطالعه بزرگ نشان داده است که در کانادا از میان بیماران دارای سن بالاتر از ۸۵ مبتلا به نارسایی کلیه، کمتر از ۷ درصد از آن ها دیالیز می شوند و این رقم در استرالیا و نیوزلند ۵ درصد است. درمقابل در آمریکا، بیش از ۴۰ درصد از افرادی که دارای بیماری کلیوی پیشرفته و سن بالاتر از ۸۵ هستند، دیالیز می شوند.

لیمان دالی وقتی دچار مشکل نارسایی کلیه شد، ۹۲ سال داشت. پزشکان در اتاق اورژانس شروع به دیالیز او کردند. به گفته ی پسر دالی:
پس از یکی دو هفته او گفت که این روشی نیست که من می خواهم زندگی کنم. این دردناک و خسته کننده است.
آقای دالی دیالیز را متوقف کرد و به پسرش گفت زندگی فوق العاده ای داشته است. او دو هفته بعد از دنیا رفت.

بیمه های پزشکی نیز موجب وابستگی به این روش درمان می شوند. دکتر آلوین موس از مدرسه ی پزشکی دانشگاه ویرجینیا می گوید:
مشوق های مالی ما همه درجهت انجام دیالیز هستند.
اما او و برخی از دیگر پژوهشگران براین باورند که مدیریت محافظه کارانه کمبود مراقبت را با خود به همراه دارد. آن ها پیشنهاد کرده اند که بهتر است نام این روش به «مدیریت محافظه کارانه ی فعال» یا «مراقبت حمایتی جامع» تغییر یابد.

البته در حال حاضر بیماران علاقمند به این رویکرد درمانی قادر نیستند که به سادگی پزشکان حمایت کننده ی این رویکرد را پیدا کنند. چندین پزشک متخصص در دانشگاه های مختلف آمریکا درحال راه اندازی این سیستم هستند.

مدیریت محافظه کارانه موجب آزادی عمل جان اوردل شد. اما بهار گذشته پس از سال ها مدیریت بیماری، آقای اوردل ۶۹ ساله به علت نارسایی قلبی در بیمارستان بستری شد. نارسایی قلبی یک بیماری رایج در میان بیماران کلیوی است. او پیوند سوم کلیه را رد کرد، زیرا کلیه ی اهدایی قبلی دچار نارسایی شد. اوردل موافقت کرد که دیالیز صفاقی انجام دهد که متاسفانه دچار عفونتی شدید شد. زمانی که پزشکان به او توصیه کردند که به همودیالیز روزانه روی آورد، وی موافقت نکرد و گفت زندگی با این وضعیت را دوست ندارد. اوردل تصمیم خود را با پزشکان، خواهران و بهترین دوستش درمیان گذاشت. او در ماه می، دو ماه پس از آمدن به بیمارستان و دو روز پس از رد پیشنهاد دیالیز، درگذشت. همسرش گفت که او پشیمان نبود.
 
 
کد مطلب : ۴۷۲
نام شما
آدرس ايميل شما