۴
plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۷

بیماری های اصلی کلیه را بشناسید

بیماری های کلیوی به دو گروه اصلی تقسیم می شوند
بیماری های اصلی کلیه را بشناسید
بیماری های داخلی: بیماری های داخلی کلیه مانند نارسایی کلیه، عفونت مجاری ادراری و سندرم نفروتیک به وسیله نفرولوژیست درمان می شوند. ممکن است بیماران مبتلا به نارسایی پیشرفته کلیوی نیازمند درمان هایی چون دیالیز و پیوند کلیه باشند.

بیماری های جراحی: بیماری های جراحی کلیه مانند سنگ کلیه، مشکلات پروستات و سرطان مجاری ادراری توسط اورولوژیست ها از طریق جراحی، آندوسکوپی و لیتوتریپسی (سنگ شکن) صورت می پذیرد.

تفاوت نفرولوژیست و اورولوژیست چیست؟

نفرولوژیست ها متخصصان داخلی هستند که دوره فوق تخصصی بیماری های کلیه را گذرانده اند و وظیفه درمان بیماری های داخلی کلیوی را عهده دار هستند و پیشرفت بیماری های کلیوی و نیاز به دیالیز و پیوند کلیه را کند می کنند، در حالی که اورولوژیست ها جراحان کلیه هستند و بیماری های جراحی کلیه، مانند دفع سنگ های کلیه، تومورها، سرطان پروستات و ... را درمان می کنند.

بیماری های اصلی کلیه داخلی جراحی

نارسایی کلیوی حاد
بیماری کلیوی مزمن CKD عفونت مجاری ادراری سندرم نفروتیک سنگ کلیه مشکلات مثانه و پروستات ناهنجاری های مادرزادی ادراری سرطان نارسایی کلیه کاهش قابل توجه توانایی کلیه ها در پاک سازی و دفع مواد زائد و حفظ توازن الکترولیت ها، نارسایی کلیوی نامیده می شود. افزایش مقادیر کراتینین سرم و اوره خون BUN معمولا نشانه سوء عملکرد و بیماری کلیه است.

نارسایی کلیه معمولا به دودسته تقسیم می شود:
نارسایی کلیوی حاد و بیماری مزمن کلیه (نارسایی کلیوی مزمن).
بیماری کلیوی حاد عبارت است از دست رفتن سریع عملکرد کلیوی. در مدت زمان کوتاهی از درمان کلیه ها معمولا بهتر می شوند.

نارسایی حاد کلیه
کاهش ناگهانی یا فقدان عملکرد کلیه نارسایی کلیوی حاد یا آسیب کلیوی حاد نامیده می شود (AKI). حجم ادرار در اکثریت بیماران مبتلا به AKI کاهش می یابد. دلایل مهم AKI عبارت اند از اسهال مداوم، تهوع مداوم، مالاریای فالسیپاروم، افت مداوم فشارخون، سپسیس (عفونت ناشی از وجود میکروارگانیسم ها در بافت یا خون)، داروهای خاص (داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی) و ... با درمان مناسب طبی عملکرد کلیه را می توان در بیشتر موارد دوباره به حالت طبیعی برگرداند.

بیماری های کلیوی مزمن از بین رفتن تدریجی، پیش رونده و برگشت ناپذیر عملکرد کلیه در طی چند ماه نارسایی کلیوی مزمن یا CKD نامیده می شود. در نارسایی مزمن عملکرد کلیوی آهسته تر اما مداوم کاهش می یابد. بعد از دوره ای طولانی، به مرحله ای می رسد که عملکرد کلیه ها تقریبا به صورت کامل متوقف می شود. این مرحله پیشرفته و تهدیدکننده زندگی از بیماری مرحله نهایی بیماری کلیوی ESKD/ESRD نامیده می شود.

CKD بیماری خاموشی است و اغلب به آن توجهی نمی شود. در مراحل اولیه CKD علائم و نشانه ها نادر و غیراختصاصی هستند. علائم رایج CKD ممکن است شامل ضعف عمومی، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ، ورم عمومی فشارخون بالا و ... شود. مهم ترین و رایج ترین دلایل CKD عبارت اند از دیابت و فشارخون بالا. پیشرفت تدریجی و از دست رفتن برگشت ناپذیر عملکرد کلیه در طول دوره ای طولانی بیماری مزمن کلیه CKD نامیده می شود.

وجود پروتئین در طی آزمایش ادرار، کراتینین بالا در خون و کلیه های کوچک منقبض در سونوگرافی شواهد تشخیصی مهم زمینه ای نارسایی کلیوی مزمن هستند.

میزان کراتینین سرم نشانه بیماری کلیوی است و این میزان در طول زمان با پیشرفت بیماری به شکلی پیش رونده افزایش می یابد. در مراحل اولیه نارسایی کلیوی مزمن ، بیمار نیازمند تغییر رژیم غذایی و داروهای مناسب است. برای بهبودی کامل این بیماری هیچ درمان خاصی وجود ندارد. فرد مجبور می شود بپذیرد که همزمان با افزایش سن و گذشت زمان، عملکرد کلیه نیز کاهش می یابد. بیماری های همراهی چون دیابت و فشارخون بالا، در صورت عدم کنترل می توانند در تنزل سریع تر و پیش رونده عملکرد کلیه همزمان با افزایش سن نقش داشته باشند.

هدف درمان کاهش پیشرفت بیماری، جلوگیری از عوارض و درنتیجه حفظ سلامت بیمار برای دوره ای طولانی تر، باوجود شدید بودن بیماری است. وقتی نارسایی کلیه به مراحل پیشرفته می رسد بیش از ۹۰ درصد عملکرد کلیه از دست می رود و مقدار کراتینین سرم معمولا از ۱۰-۸ میلی گرم در دسی لیتر فراتر می رود. تنها روش درمانی در این مرحله دیالیز (دیالیز خونی یا صفاقی) و پیوند کلیه است. دیالیز فرایند پاک سازی کننده ای برای حذف مواد زائد و مایعات اضافی از خون است که در هنگام توقف عملکرد کلیه ممکن است در بدن مجتمع شوند.

دیالیز درمان قطعی نارسایی کلیوی مزمن نیست.
در مرحله پیشرفته نارسایی کلیوی مزمن، بیمار در تمام طول حیاتش نیازمند دیالیز است (مگر اینکه پیوند کلیه با موفقیت صورت گیرد). دو روش دیالیز برای عبارت اند از همودیالیز (دیالیز خونی) و دیالیز صفاقی. بیشترین موارد دیالیز انجام شده در دنیا از نوع همودیالیز است.

در همودیالیز ، با استفاده از یک دستگاه خاص، مواد زائد، مایعات اضافی و نمک حذف می شوند. دیالیز صفاقی سیار دائمی شکل دیگری از چگونگی دیالیز است که در خانه یا محل کار بدون کمک دستگاه دیالیز می توان انجام داد. پیوند کلیه ایده آل ترین گزینه درمانی است و تنها روش درمانی موثر در مرحله نهایی پیوند کلیه (مرحله پیشرفته نارسایی کلیوی مزمن ) است.

عفونت مجرای ادراری
سوزش و تکرر ادرار، درد در قسمت پایین شکم و تب تظاهرات رایج عفونت مجاری ادراری هستند. وجود سلول های التهابی در آزمایش ادرار ممکن است نشانه عفونت مجاری ادراری باشد. بیشتر بیماران مبتلا به عفونت ادراری به خوبی به درمان آنتی بیوتیکی مناسب پاسخ می دهند.

عفونت ادراری در کودکان باید به دقت بررسی شود.
درمان تاخیری یا ناکافی عفونت ادراری در کودکان ممکن است منجر به آسیب برگشت ناپذیر در رشد کلیه شود. در بیماران مبتلا به عفونت ادراری عودکننده باید انسداد مجاری ادراری، سنگ کلیه، ناهنجاری های مجاری ادرار و بیماری سل مجرای ادراری تناسلی را در نظر داشت و از طریق بررسی کامل آن ها را کنار گذاشت.

مهم ترین دلیل عود عفونت ادراری در کودکان رفلاکس مثانه ای به حالب است.
رفلاکس یک ناهنجاری مادرزادی است که در آن ادرار به جای اینکه از کلیه ها به سمت مثانه و پیشابراه جریان یابد، از مثانه به عقب به سمت یک یا هر دو حالب و در نهایت به به سمت بالا به کلیه ها برمی گردد. سندرم نفروتیک سندرم نفروتیک شامل مجموعه ای از یافته هاست با نام: ادم (ورم صورت و پا)، پروتئینوری کلان (بیش از ۳.۵ گرم پروتئین در ادرار در هر روز)، وجود پروتئین (آلبومین) پایین در خون و سطوح بالای چ ربی (کلسترول) خون. چنین بیمارانی می توانند فشارخون بالا یا طبیعی و میزان متغیر سوء عملکرد کلیوی را با اندازه گیری سطوح کراتینین در خون نشان دهند تاخیر در درمان و عملکرد نامناسب عفونت مجرای ادراری در کودکان می تواند منجر به آسیب برگشت ناپذیر رشد کلیه ها شود که ممکن است موجب نتایج وخیمی شود.

بزرگ شدن (هیپرپلازی) خوش خیم پروستات غده پروستات تنها در مردان وجود دارد.

این غده درست زیر مثانه و اطراف بخش ابتدایی پیشابراه قرار دارد. بعد از ۵۰ سالگی غده پروستات بزرگ می شود. بزرگ شدن غده پروستات موجب فشرده شدن مثانه و ایجاد مشکلاتی در ادرار کردن خصوصا در مردان مسن می گردد. علائم اصلی هیپرپلازی خوش خیم پروستات عبارت است از ادرار مکرر (خصوصا در شب) و دفع ادرار چکه چکه در پایان ادرار.

دکتر همه:بررسی با وارد کردن انگشت در رکتوم (معاینه مقعد با انگشت، "در آر ای") و سونوگرافی دو روش تشخیصی مهم در هیپرپلازی خوش خیم پروستات هستند. تعداد زیادی از بیماران مبتلا به علائم خفیف تر هیپرپلازی خوش خیم پروستات را می توان به صورتی کارآمد با دارو در دوره ای طولانی درمان کرد. بسیاری از بیماران مبتلا به علائم حاد و پروستات خیلی بزرگ ممکن است نیازمند برداشتن غده پروستات از طریق آندوسکوپی باشند که همان جراحی "تی یو آر پی" نام دارد.
 
 
کد مطلب : ۴۱۶
نام شما
آدرس ايميل شما