۰
plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۸

پیش بسوی افق‌های روشن

پیش بسوی افق‌های روشن

سلام. سلامی به بلندای نام ایران زمین. سلام به مردم عزیز و به‌ ویژه اعضا انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران. سلام به مدیران سختکوش، جامعه پزشکی و پرستاری و سلام به آن مهربانان گمنام که قلب‌شان همواره به یاد بیماران کلیوی می‌تپد و سخاوت دستانشان، سایه‌ای است پرمهر بر کانون خانواده‌های بیماران نیازمند و رنجور. سلام به روح پاک آن‌ها که حدود ۴۰ سال قبل، خالصانه، با دستان خالی ولی با دل‌های پر امید، سنگ بنای انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران را بنیان گذاشتند که امروز نهالی که آن‌ها با عشق و امید کاشتند، به درختی تناور و تنومند بدل شده است و خدمات فراوان‌شان نه در گستره پهناور ایران عزیز، که به هزاران نفر در سراسر جهان جان بخشیده است.یاران از جمله مرحوم مصطفی قاسمی و اصغر سیفی و ...

 اکنون و در دوره جدید مدیریت انجمن، گزارشی از برنامه ها و آن چه در این چند ماه گذشته را خدمت شما بزرگواران تقدیم می‌کنم. به لطف حسن اعتماد و آرای اعضای محترم مجمع عمومی، آقایان علیرضا خباززاده به عنوان رئیس هیات مدیره، محمد سعید الموسوی عضو هیات مدیره و خزانه دار، عبدالخالق کیخاونی عضو هیات مدیره و مسئول کمیته درمان، داوود نوروز‌خانی عضو و دبیر هیات مدیره، نادر معینی آزاد کازرونی عضو هیات مدیره و مسئول کمیته امور استان‌ها، محمد اسماعیل خانیان عضو هیات مدیره و اینجانب، که هرکدام سالیان متمادی بعنوان مدیران ارشد و ارکان اصلی انجمن بودند، سکان هدایت را در دست گرفتند برخی با کارشکنی‌ و تمکین نکردن به آرا مجمع و انتخابات صورت گرفته و طرح شکایت‌های واهی در دیوان عدالت اداری بطور عملی ماه‌ها در روند مدیریت انجمن اختلال جدی ایجاد کردند. اگرچه به لطف خداوند بزرگ سرانجام پس از رایزنی‌های صورت گرفته، مشکلات خاتمه یافت و مسئولیت خطیر ما آغاز شد.

با توجه به حضور حدود 20 ساله ام در انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران، لازم دانستیم برنامه‌های کوتاه مدت و بلندمدتی را طراحی و به اجرا درآوریم تا بتوانیم مجددا جایگاه رفیع انجمن را بازسازی کنیم. از سویی دیگر، وقوع زلزله مرگبار و ویرانگر استان کرمانشاه و وجود  ده‌ها بیمار دیالیزی که پس از 9 ماه همچنان در شرایطی سخت و دشوار به درمان خود ادامه می‌دادند، مدیریت انجمن را بر آن داشت که در نخستین گام به همراه تیمی از کارشناسان به منطقه عزیمت کرده و پس از بررسی حضوری و میدانی مسایل درمانی و مشکلات آنان، برای نجات جان این بیماران که در کانکس‌ها و در هوایی آلوده دیالیز می شدند، اقدام کنیم. به این منظور، به محض بازگشت به تهران، ستاد ویژه رسیدگی به زلزله زدگان کرمانشاه، با حضور جمعی از نخبگان و مسئولان تشکیل شد که پس از پیگیری‌های فراوان و مکاتبات انجام شده، با نظر مساعد مقام معظم رهبری، دستور ریاست محترم جمهوری اسلامی به وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مسکن و شهرسازی، بیناد مسکن انقلاب اسلامی، بازسازی منازل این بیماران را در اولویت کار خود قرار داد. همچنین مدیریت انجمن برنامه پیوند کلیه حدود 70 بیمار دارای شرایط ویژه را در اولویت قرار داد که تا نیمه شهریور ماه تعدادی از آنان تحت عمل پیوند با هزینه انجمن قرار گرفته‌اند و امیدواریم تا پایان سال تمامی این بیماران نیز پیوند شوند.

در نخستین روزهای استقرار مدیریت جدید انجمن و در سخت‌ترین شرایط، با لطف الهی و همت اعضای محترم هیات مدیره و تلاش تمامی مدیران موفق به تمشیت امور شدیم.

بعنوان برنامه کوتاه مدت تلاش شد با تقویت حوزه مددکاری، روابط‌عمومی و تبلیغات، پژوهش و آمار، جذب مشارکت‌های مردمی، امور اداری و ...ضمن گسترش حضور و مشارکت فعال در زمینه‌‌های سیاست‌گذاری‌های کلان کشور به جلب توجه بیشتر مردم عزیز ایران به موضوع بیماران کلیوی اقدام شود. در همین راستا، راه‌اندازی شوراهای تخصصی مشورتی از جمله شوراهای پیوند، دیالیز، اطلاع‌رسانی و آموزش با دعوت از اساتید و متخصصان بنام کشور صورت گرفت. در گام دیگر توسعه رویه همکاری مشترک با نهادها و سازمان‌های دولتی و دیگر انجمن‌ها بعنوان یک اصل اساسی در دستور کار مدیریت انجمن تعریف شده است.

از جمله برنامه‌های کوتاه‌مدت مدیریت جدید انجمن، رسیدگی فوری و ساماندهی وضعیت املاک و مستغلات متعلق به انجمن در سراسر کشور بود که خوشبختانه باعث شد تا املاک فراوانی که در سال‌های گذشته وضعیت تملک آن بلاتکلیف باقی مانده بود، با اقدامات حقوقی و مذاکرات متعدد با نهادهای مختلف روشن شده و به تملک قطعی انجمن درآید.

راه‌اندازی سیستم حسابرسی خارج از انجمن برای بررسی عملکرد مالی، حل و فصل مسائل و جرائم کلان مالیاتی مربوط به انجمن که بدلیل برخی سومدیریت‌ها بوجود آمده بود و فشار روحی و روانی بسیار سنگینی را به بدنه مدیریت اجرایی وارد کرد که بخشی از این مشکلات با تدابیر اتخاذ شده به پایان رسیده است.

اما مهمترین برنامه مدیریت انجمن گشودن کامل درهای انجمن مرکز به روی عموم بیماران و نیازمندان بوده است، زیرا باور داریم این انجمن خانه و پناهگاه همه بیماران دیالیزی و پیوندی سراسر کشور است.

در بخش برنامه‌های بلند‌مدت، مدیریت انجمن تلاش دارد با تقویت استان‌های محروم در حوزه‌های اداری و درمان بخشی از مشکلات این انجمن‌ها در خدمت‌رسانی به مردم عزیز را کاهش دهد. همچنین مشارکت فعال در زمینه‌های سیاستگذاری‌های کلان کشور مرتبط با درمان و حمایت از بیماران کلیوی ایران، بهره‌گیری از شیوه‌های نوین و پیشرفته برای جذب حداکثری مشارکت ایرانیان داخل و خارج از کشور، افزایش سهم حضور در مراجع علمی و مردم‌نهاد، توسعه روابط بین المللی انجمن با سازمان‌های جهانی، توسعه ارتباط با مجامع علمی-پزشکی داخل و خارج از کشور، ساماندهی وضعیت پیوند کلیه و تغییر آئین‌نامه‌ها و شرایط مرتبط به منظور برون رفت از ساختار سنتی به ساختار مدرن با همفکری کارشناسان و متخصصان و تلاش برای اینکه بیماران دیالیزی و پیوند کلیه با مصوبه مجلس محترم شورای اسلامی معلول شناخته شوند تا بتوانند از مزایای قانونی و حمایتی بیشتری بهره‌مند شوند.

در نهایت باید گفت، اقدامات بسیاری لازم است تا وضعیت بیماران کلیوی ایران عزیز سامان یابد ولی باور دارم هیچیک از آن‌چه تاکنون گفته شد، بدون یاری و همکاری همه عزیزان و دلسوختگان اعم از مدیران، متخصصان و خیرین امکان‌پذیر نخواهد شد. امیدوارم که همه شما بزرگواران این حقیر را در تحقق اهداف پیش گفته یاری رسانید.

داریوش آرمان

 
 
                                                                      

کد مطلب : ۱۵۸
نام شما
آدرس ايميل شما