۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۸

540 دستگاه دیالیز ایرانی جایگزین دستگاه های فرسوده می شود

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های خاص وزارت بهداشت گفت: 540 دستگاه دیالیز ایرانی امسال خریداری و در مراکز درمانی جایگزین دستگاه های فرسوده می شود که نیمی از آن هزار و 80 دستگاه دیالیزی است که با دستور وزیر بهداشت امسال نوسازی می شود.
540 دستگاه دیالیز ایرانی جایگزین دستگاه های فرسوده می شود

به گزارش روابط عمومی انجمن حمایت از بیماران کلیوی،مهدی شادنوش درباره افزایش تخت دیالیز در کشور، افزود: تعدادی از دستگاه های دیالیز موجود در کشور فرسوده است و نیاز به جایگزینی این دستگاه ها داریم. قرار است سالانه هزار دستگاه دیالیز جایگزین شود تا به شرایط مطلوب از نظر ساعت کار دستگاه های دیالیز برسیم. 

وی گفت: البته در جاهایی که کمبود دستگاه دیالیز وجود دارد تخت دیالیز اضافه می شود. در این زمینه شاخص هایی مثل نسبت بیمار به تخت، تعداد شیفت کاری، ساعات کار دستگاه های دیالیز و غیره را در نظر گرفتیم و هر جا نیاز باشد دستگاه دیالیز جایگزین شده یا اضافه می شود.

وی افزود: در حال حاضر 6 هزار دستگاه دیالیز در کشور کار می کنند که از این تعداد حدود هزار دستگاه را باید به صورت اورژانسی جایگزین کنیم. البته مدت طولانی است که دستگاه های دیالیز در کشور جایگزین نشد اند.

شادنوش درباره وضعیت تخت های دیالیز گفت: حدود 20 درصد تخت های دیالیز کشور توسط بخش خصوصی و خیریه ها اداره می شوند و حدود 80 درصد در اختیار بخش دولتی است که باید تقویت شود. حدود 31 هزار بیمار دیالیز و حدود 15 هزار عملیات دیالیز در روز انجام می شود. یعنی هر بیمار 2 تا 3 روز در هفته و هر بار 4 ساعت باید خدمات دریافت کند.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری ها وزارت بهداشت با اشاره به دستگاه های دیالیز ساخت ایران، اظهار داشت: به همت شرکت های دانش بنیان که در این زمینه فعالیت کردند، دستگاه دیالیزی ساخته شد و طی 2 سال گذشته در مراکز تحقیقاتی مورد بررسی قرار گرفت و تاییدیه ها و گواهینامه های لازم داخلی را دریافت کرده و مورد تایید جامعه علمی نیز قرار گرفته است. در حال حاضر 85 دستگاه دیالیز ساخت ایران در کشور خدمات ارائه می کنند که هم پزشکان و پرستاران و هم بیماران اظهار رضایت کردند.

*مشکلات بیماران دیالیزی
شادنوش درباره عمده ترین مشکلات بیماران دیالیزی نیز گفت: بخشی از این مشکلات به موارد و مسائل مربوط به دستگاه های دیالیز و زیاد بودن شیفت های کاری بخش های دیالیز بر می گردد که منجر به ایجاد فشار مضاعف بر پرستاران و پرسنل خواهد شد. در این شرایط بیماران مجبور هستند در شیفت های شب و غیره برای دریافت خدمات مراجعه کنند.

وی درباره کمبودها در حوزه دیالیز بیان کرد: با توجه به تمهیداتی که در این راستا اندیشیده شده در زمینه دیالیز و ملزومات مصرفی کمبودی نخواهیم داشت.ایرنا
 

کد مطلب : ۱۱۲
نام شما
آدرس ايميل شما