۰
plusresetminus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۳

سازمان‌های مردم‌نهاد، ارکان توسعه پایدار و برقراری عدالت اجتماعی

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کار گروه توسعه سمن‌ها توسط انجمن‌های علمی گفت: سازمان‌های مردم‌نهاد از ارکان توسعه پایدار و برقراری عدالت اجتماعی در کشور هستند.
سازمان‌های مردم‌نهاد، ارکان توسعه پایدار و برقراری عدالت اجتماعی

به گزارش روابط عمومی انجمن حمایت از بیماران کلیوی، دکتر سید محمدهادی ایازی با اشاره به ضرورت اجتماعی شدن سلامت، اظهار داشت: مشارکت همگانی و بین‌بخشی دو مبحث مهم در راستای اجتماعی شدن سلامت و کاهش مشکلات سلامت مردم هستند.


دکتر ایازی تعداد سمن سلامت فعال حوزه سلامت را ۷۲۳ عدد برشمرد و افزود: ما در معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، بانک اطلاعات سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت را تشکیل داده و تلاش کرده‌ایم تا به توسعه کمی و کیفی سمن‌ها بپردازیم.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، تعداد کل سمن‌های کشور به نسبت جمعیت را در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته یا بسیاری از کشورهای دیگر، اندک دانست و افزود: اصل در فعالیت سمن‌ها، داوطلبانه بودن است و سمن‌ها باید غیرانتفاعی و غیرسیاسی باشند. سمن‌ها نهادهای مردمی‌هستند که صدای مردم را به گوش دولت می‌رسانند.

رییس شورای گسترش سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت با پرداختن به امر نظارت بر فعالیت سمن‌ها گفت: در حوزه سلامت، پرونده تشکیل سمن‌ها از طریق وزارت کشور به شورای گسترش سازمان‌های مردم‌نهاد وزارت بهداشت ارجاع می‌شود تا در مورد آن اظهارنظر انجام شده و عیار تخصصی و حرفه‌ای بودن آن، سنجیده شود.

دکتر ایازی ضمن برشمردن اقدامات انجام شده در حوزه مشارکت‌های اجتماعی حوزه سلامت، به تشریح برنامه‌های آینده آن پرداخت و گفت: یکی از برنامه‌های مهم گسترش فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت ملی، در نقاط کم‌برخوردار کشور است که در همین راستا سرای سمن‌های سلامت را شکل داده‌ایم. ایرانشهر و جیرفت از جمله جاهایی است که سمن‌سرا شکل گرفته و در جاهایی نیز تاسیس خواهد شد. در روزهای گذشته کلنگ ساخت نخستین سرای سمن‌های سلامت خیرساز در دزفول به زمین زده شد.

معاون اجتماعی
وزیر بهداشت، افزود: از دیگر برنامه‌ها حضور سمن‌های مرتبط در شوراهای سیاستگذاری وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی واگذاری اختیارات غیرحاکمیتی سلامت به انجمن‌ها است.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت در پایان با برشمردن انتظارات از انجمن‌های علمی در این حوزه گفت: انجمن‌ها و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها می‌توانند سازمان‌های مردم‌نهاد تخصصی و لازم را پایه‌گذاری کنند. همچنین با حضور در هیات مدیره‌ها، برنامه‌ها و همایش‌هایی که توسط این سمن‌ها برگزار می‌شود، از آنها حمایت کنند و یا به ارائه آموزش‌های تخصصی لازم به آن‌ها بپردازند و در برنامه و پروژه‌های تحقیقاتی با هم مشارکت داشته باشند. 

براساس این گزارش، داریوش آرمان، مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی نیز در این نشست ضمن قدردانی از معاونت اجتماعی وزارت بهداشت و اعتمادسازی متقابل با سمن‌ها گفت: با همراهی و هدایت دکتر ایازی و تیم معاونت، سمن‌ها توانسته‌اند به جایگاه خود در امر سلامت و تصمیم‌سازی دست یابند و در نشستی که چندی پیش برگزار شد، وزیر بهداشت و معاونان، به مدت چهارساعت نقطه نظرات انجمن‌ها را شنیدند و تصمیمات لازم گرفته شد.

 آرمان افزود: بیش از هزار دستگاه دیالیز پس از سال‌‌ها با پیگیری و درخواست انجمن و با حمایت وزارت بهداشت خریداری شده است که به چرخه درمان وارد می‌شود و این امر حاکی از وجود رویه مثبت و همکاری و همراهی در این زمینه است. 

دکتر مصطفی جمالی، مدیرکل سازمان‌های مردم‌نهاد وزارت بهداشت، نیز در این نشست درباره تعریف و چارچوب سمن‌ها گفت: در حال حاضر، روند تاسیس سازمان‌های مردم‌نهاد سرعت بخشیده شده است و انجمن‌ها در این مدت افزایش یافته اند، اگرچه این میزان افزایش کافی نیست. 

دکتر جمالی در پایان به تشکیل شبکه تشکل‌های فعال در حوزه‌های مختلف سلامت پرداخت و یادآور شد: شبکه‌های ملی تشکل‌های حوزه ایدز، اعتیاد، سرطان و توانبخشی توسط خود انجمن‌ها شکل گرفته و در بقیه موارد نیز تشکیل خواهد شد تا فعالیت‌ها منسجم‌تر و از موازی‌کاری نیز پرهیز شود. 

هشتمین نشست کارشناسی مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران روز پنج‌شنبه، ۱۹ مهر ۱۳۹۷ در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.کد مطلب : ۶۱
نام شما
آدرس ايميل شما