۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۳
متخصصان برجسته کشورتاکید کردند

لزوم ایجاد بانک ثبت اطلاعات پیوند کلیه در کشور

متخصصان ارولوژی و نفرولوژی از نبود سازمانی برای جمع آوری اطلاعات گیرندگان و دهندگان کلیه در کشور انتقاد کردند و خواستار تشکیل بانک اطلاعات ریجستری برای تنظیم و ساماندهی اطلاعات بیماران کلیوی شدند.
لزوم ایجاد بانک ثبت اطلاعات پیوند کلیه در کشور
به گزارش روابط عمومی انجمن حمایت از بیماران کلیوی ، داریوش آرمان مدیرعامل انجمن خیریه حمایت ازبیماران کلیوی ایران با اشاره به نبود اطلاعات جامع ریجستری درکشورگفت: متاسفانه درکشوراطلاعات جامعی در خصوص تعداد بیماران پیوندی، فوت شده وچند بارپیوندی وجود ندارد که باید به این مساله پرداخته شود.

وی ابرازداشت :برای رفع این معضل پیشنهاد می شود که یک بانک ریجستری جامع تهیه شود تا اطلاعات دهندگان و گیرندگان کلیه ، وضعیت فوت شدگان و بیماران چند بارپیوندی به شیوه مناسبی دراختیارقراربگیرد و بتوان آماردقیقی را از وضعیت پیوند درکشورداشت.

دکتر غلامرضا پورمند جراح پیوند کلیه و چهره ماندگار پزشکی کشور نیزدراین راستا بیان کرد: برای اینکه یک ریجستری کامل داشته باشیم دربدوامرباید به شناسایی علل ایجاد نشدن ریجستری بپردازیم زیرا یکی از دلایل این رخداد درگیر بودن پزشکان برای آموزش نیروهای خود بوده است.

وی اظهارداشت: یکی دیگرازدلایل ایجاد نشدن ریجستری مواجه با افرادی است که کلیه خود را اهدا کرده اما تمایلی به انعکاس نام خود ندارند بنابراین برای داشتن یک ریجستری، با اطلاعات به روز و جامع درگام نخست باید این موانع را مرتفع کرد و پس از فراهم کردن بسترهای لازم بانک ریجستری را ایجاد کرد.

دکترناصرسیم فروش رئیس قطب ارولوژی کشوردراین رابطه گفت: برای ایجاد ریجستری در کشور پایه گذاری کمیته اهدا می تواند مفید باشد زیرا این مجموعه قادرخواهد بود اطلاعات اهداکنندگان را جمع آوری کند و کمکی برای ایجاد ریجستری باشد.

چهره ماندگارپزشکی کشورادامه داد: ازآنجا که درهیچ کجای دنیا ریجستری دهنده ایجاد نشده است به نظرمیرسد که وزارت بهداشت ودرمان تنها قادر خواهد بود این ریجستری راایجاد کند زیرا دسترسی وزارت بهداشت به این موارد آسان تر است.

دکترحسن ارگانی نفرولوژیست نیز با اشاره به اینکه درگذشته برنامه هایی برای ایجاد ریجستری در کشورصورت گرفته است ، افزود: متاسفانه یکی از مشکلات کشورچندگانگی مدیریت ها است . تغییرات پی در پی مدیران و وجود مدیران چند شغله باعث شده است که یک بردار واحد را ایجاد نشود.

استاد بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: حدود 4 سال پیش مقداری بودجه همراه با پیشنهاد تهیه ریجستری به من داده شد و بلافاصله  پس ازآن در بیمارستان مدرس حدود 37 تا 38 جلسه کاری برگزار کردیم  ، پیامد این جلسات تهیه پرسشنامه هایی در5 محور بود که به 34 مرکز پیوند ارسال شد.

ارگانی افزود: متاسفانه از 34 مرکز ارسالی تنها 5 مرکز پاسخگو شدند و 29 مرکزهیچگونه اقدامی را در این زمینه صورت نداند که این امرجای تامل دارد.

این نفرولوژیست متذکر شد : با میزان اندک اطلاعات دریافتی تاکنون این سیستم در 5 مرکز راه اندازی شده که برای توسعه آن تعامل و همکاری تمامی دست اندرکاران ضروری است زیرا برخورداری از یک مرکز و سازمان واحد با بردار واحد می تواند کمک بزرگی به بیماران و پزشکان پیوند باشد.
کد مطلب : ۵۳
نام شما
آدرس ايميل شما