مصرف خودسرانه داروهای مسکن موجب نارسایی کلیه می شود

20 اسفند 1397 ساعت 9:56

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های کلیوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: مصرف خودسرانه داروهای مسکن ازجمله دیکلوفناک، بروفن و ژلوفن سبب بروز نارسایی کلیه می شود.


به گزارش روابط عمومی انجمن حمایت از بیماران کلیوی، مژگان مرتضوی پیش از ظهر یک شنبه در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی کلیه برگزار شد، اظهار داشت: آمار بیماری های کلیه در اصفهان بیش از سایر استان ها نیست.

وی با اشاره به اینکه پژوهشی در خصوص تاثیر مصرف آب چاه بر بروز بیماری های کلیه صورت نگرفته است، افزود: به صورت علمی اثبات نشده که آب شرب اصفهان آلوده به فلزات سنگین است و به طور قطع نمی توان اظهار نظر کرد که مصرف آب در اصفهان علت شیوع بیماری های کلیوی است.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های کلیوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: مصرف مسکن ها مثل قرص های دیکلوفناک، بروفن و ژلوفن حتما باید با تجویز پزشک مصرف شود زیرا که مصرف خودسرانه آن نقش زیادی در بروز بیماری های کلیوی دارد.

مرتضوی با اظهار اینکه مصرف طولانی مدت و بی رویه قرص استامینوفن و سرماخوردگی نیز باعث نارسایی کلیه می شود، گفت: اجرای طرح بررسی علت های شیوع بیماری های مزمن کلیه در اصفهان از چند ماه پیش آغاز شده است.

وی اعلام کرد: همچنین افراد مبتلا به بیماری های کلیوی از مصرف خود سرانه داروهای گیاهی خودداری کنند زیرا که بعضا مصرف برخی دم نوش ها و داروهای گیاهی نیز سبب تشدید بیماری های کلیوی می شود.

۲ هزار بیمار دیالیزی در استان اصفهان داریم

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های کلیوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اعلام اینکه دو هزار بیمار دیالیزی در استان اصفهان داریم، ادامه داد: ۵۰۰ تخت دیالیز در استان اصفهان فعال است که در دستورکار داریم با انجام برنامه های غربالگری و پیشگیری و تشخیص زودهنگام بیماری های کلیه از افزایش جمعیت بیماران دیالیزی جلوگیری کنیم.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه بیماری های دیابت و پرفشاری خون زمینه ساز بیماری های کلیوی هستند و نارسایی کلیوی یک بیماری بی علامتی است یعنی بیماری مخفی که پس از سال ها ابتلاء به آن، نشانه های بیرونی آن رخنه می کند، لذا به افرادی که تاکنون فشار خون خود را کنترل نکردند و آزمایش کلیه ندادند توصیه می شود که یک بار در طول عمر خود این آزمایش را انجام دهند، چکاب سالانه قند و فشار خون نیز به پیشگیری از بیماری های کلیوی کمک می کند.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های کلیوی دانشگاه اعلام کرد: علائمی مثل رنگ پریدگی، کم خونی، ورم دور چشم، بی حالی و ضعف از نشانه های نارسایی کلیوی است، البته این علائم با علائم کم خونی مشابه است و باید حتما طبق آزمایش نارسایی کلیه مشخص شود، شهروندان با یک آزمایش ساده ادرار و چکاب سالانه می توانند از نارسایی کلیه جلوگیری کنند.

وی با بیان اینکه دیابت و فشار خون نیز جزو بیماری های پنهانی هستند که تنها با چکاب سالانه می توان متوجه آن بیماری شد، تاکید کرد: به دلیل اینکه بعضی از مردم پس از سال ها متوجه بیماری خود می شوند و در آن زمان نیز در معرض نارسایی کلیوی قرار گرفته اند، بایستی چکاب سالیانه خود را برای پیشگیری از این بیماری ها جدی بگیرند.
 
 


کد مطلب: 505

آدرس مطلب: https://www.irankf.com/news/505/مصرف-خودسرانه-داروهای-مسکن-موجب-نارسایی-کلیه-می-شود

انجمن حمایت از بیماران کلیوی ایران
  https://www.irankf.com