۰
plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۲

ساخت کلیه مینیاتوری با استفاده از سلول های ادرار

محققان دانشگاه اوترخت در هلند با استفاده از سلول های ادرار موفق به ساخت ارگانوید کلیه شده اند، این دستاورد می تواند به توسعه روش های درمانی موثر برای انواع بیماری های کلیه منجر شود.
ساخت کلیه مینیاتوری با استفاده از سلول های ادرار
به گزارش روابط عمومی انجمن حمایت از بیماران کلیوی، ارگانوید به مجموعه ای از سلول ها گفته می شود که عملکردشان دقیقا مشابه بافت طبیعی است و گزینه مناسبی برای آزمایش انواع روش های درمانی محسوب می شود.

با استفاده از تحقیقات گسترده ای که در زمینه سلول های بنیادی صورت گرفته، ساخت اندام های مینیاتوری مانند کبد، ریه، پانکراس و روده در محیط آزمایشگاهی امکان پذیر شده است و محققان با استفاده از همین روش و سلول های بنیادی پرتوان بیمار موفق به ساخت کلیه مینیاتوری شده اند؛ مطالعات نشان می دهد سلول های ادرار برای این امر ایده آل هستند.

کلیه مینیاتوری تولید شده با این روش شبیه کلیه طبیعی نیست، ولی ساختار سلول ها بسیاری از عملکردهای کلیه طبیعی را شبیه سازی می کنند و بهترین گزینه برای مطالعه انواع بیماری های کلیوی، عفونت ها، سرطان و آزمایش داروها هستند.

کلیه، اندامی لوبیا شکل و تقریبا به اندازه مشت بسته انسان است و درست زیر قفسه سینه قرار دارد. عملکرد کلیه به زبان ساده، دفع زباله های بدن است به این صورت که روزانه حدود ۲۰۰ لیتر خون تصفیه می کند و از آن حدود ۲ لیتر آب اضافی و مواد زائد، غربال و از طریق مجاری ادارای دفع می کند.

تنظیم فشار خون، تعادل الکترولیتی و تولید سلول های قرمز خون به عهده کلیه هاست. چنانچه کلیه ها یک روز وظایف خود را به درستی انجام ندهند، عملکرد اکثر ارگان های بدن، به ویژه قلب مختل می شود.
 
 
کد مطلب : ۵۰۰
نام شما
آدرس ايميل شما