۰
plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۳

راه اندازی آزمایشگاه HLA برای ارتقای کیفیت عمل پیوند کلیه

مسئول توسعه خدمات آزمایشگاهی بن یاخته های رویان گفت: آزمایشگاه تخصصی تعیین hla برای کمک به بیماران کلیوی راه اندازی شده است.
راه اندازی آزمایشگاه HLA برای ارتقای کیفیت عمل پیوند کلیه
به گزارش روابط عمومی انجمن حمایت از بیماران کلیوی،محمد کاظمی مسئول توسعه خدمات آزمایشگاهی بن یاخته های رویان اظهار کرد: سیستم ایمنی یک مجموعه پیچیده از تعاملات سلولی و پروتئینی است که از فرد در برابر بیماری ها محافظت می کند؛ کمپلکس آنتی ژن های لکوسیت انسانی (HLA) بخشی از کمپلکس اصلی سازگاری (MHC) هستند و برای اولین بار در دهه ۱۹۵۰ مطرح شده اند.

مسئول توسعه خدمات آزمایشگاهی بن یاخته های رویان بیان کرد: سیستم HLA وظیفه شناسایی آنتی ژن های بیگانه همچنین ارائه آنتی ژن های خود را دارد، اما HLA آنتی بادی به طور طبیعی در بدن تشکیل نمی شود، در واقع می توان گفت که HLA آنتی بادی، پس از تماس با آنتی ژن های HLA بیگانه در بدن به وجود می آیند.

کاهش میزان مرگ و میر ناشی از رد پیوند
وی ادامه داد: عواملی که منجر به ایجاد HLA آنتی بادی در بدن می شوند، شامل بارداری، انتقال خون و پیوند های عضو می شود؛ در بیماران کلیوی که نیاز به دیالیز دارند و معمولا این روش به عنوان آخرین خط درمانی محسوب می شود، انجام این تست به منظور افزایش کیفیت و کاهش میزان مرگ و میر ناشی از رد پیوند، انجام می شود.

کاظمی گفت: انجام تست HLA آنتی بادی در بیمارانی که کاندید پیوند عضو، مغز استخوان یا سلول های بنیادی خونساز هستند یا قبلا پیوند عضو انجام داده اند به منظور به حداقل رساندن رد پیوند، علاوه بر تست HLA Typing و تست های ABO بسیار حائز اهمیت است.

تجهیز آزمایشگاه HLA جهت انجام تست HLA-Antibody
مسئول توسعه خدمات آزمایشگاهی بن یاخته های رویان تشریح کرد: آزمایشگاه تخصصی تعیین HLA رویان برای اولین بار در کشور اقدام به تجهیز آزمایشگاه HLA جهت انجام تست HLA-Antibody به روش هیبریداسیون اتوماتیک و با حساسیت بالا با بهره گیری از تجهیزات مدرن دنیا کرده است، تا کشور از نظر انجام این تست از کشور های دیگر بی نیاز شود و از حیث کیفیت، زمان و هزینه های انجام آن با کشور های پیشرو در این زمینه رقابت کند.

وی یادآوری کرد: امیدواریم با همکاری اساتید دانشگاه ها و پزشکان، بیمارانی که کاندید پیوند عضو هستند از این خدمات بهره مند شوند و گامی هر چند کوچک در راستای کاهش رد پیوند این بیماران برداشته شود.
 
 
کد مطلب : ۴۴۹
نام شما
آدرس ايميل شما