۰
plusresetminus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۵

دستاورد جدید پژوهشگاه رویان برای درمان بیماری‎های کلیوی

تحقیقات برای استفاده از سلول های بنیادی در درمان بیماری های کلیوی از 3 سال گذشته در رویان آغاز شده و به زودی می توان از این روش برای درمان بیماران کلیوی استفاده کرد
دستاورد جدید پژوهشگاه رویان برای درمان بیماری‎های کلیوی
به گزارش روابط عمومی انجمن حمایت از بیماران کلیوی،دکتر فرید دادخواه اظهارداشت: درمان با سلول های بنیادی موثرترین درمان برای بیماران کلیوی است و به کار گیری این سلول ها سبب می شود که دیالیز یا پیوند کلیه در آینده ای نزدیک تنها انتخاب برای درمان نباشد.

وی افزود: تحقیقات در زمینه استفاده از سلول های بنیادی در پژوهشگاه رویان تاکنون در زمینه درمان بی اختیاری ادراری ، نارسایی مزمن کلیه ، کلیه پلی کیستیک و پیوند کلیه انجام شده است.

وی ادامه داد: استفاده از سلول های بنیادی در درمان نازسایی مزمن کلیه از 3 سال گذشته در مرحله نمونه حیوانی بر روی میمون آغاز شده است و به زودی نتایج این تحقیقات بر روی نمونه انسانی آزمایش می شود.

داد خواه افزود: کشور ما در زمینه استفاده از سلول های بنیادی در درمان بیماری ها با تحقیقات پژوهشی سایر کشورهای جهان فاصله چندانی ندارد و باید تلاش شود تا در این زمینه دچار عقب ماندگی نشویم.

داد خواه ادامه داد: علم سلول درمانی در جهان دانش نوینی است و سلول درمانی در درمان بیماری های کلیوی نیز از سابقه کمی در جهان برخوردار است.

مدیر بخش سلول های بنیادی در درمان بیماری ها کلیوی پژوهشگاه رویان اظهار داشت: بیماری های مزمن کلیوی سالانه بین 6 تا 8 درصد در سراسر دنیا در حال افزایش است.

دادخواه اظهار امیدواری کرد درمان با سلول های بنیادی و روش های دیگر درمانی به زودی بتواند علاوه بر پیوند کلیه و دیالیز به عنوان گزینه دیگری در اختیار پزشکان قرار گیرد.

وی افزود: اکنون ترمیم و درمان بیماری های کلیوی با استفاده از سلول های بنیادی غیر کلیوی برای درمان آسیب های وارده به کلیه مورد استفاده قرار می گیرد.

دادخواه ادامه داد: این درحالی است که درمان با سلول های بنیادی روشی بی خطر و بدون بخیه است و استفاده از آن در بزرگسالان با بی حسی موضعی و در کودکان با بیهوشی کوتاه مدت و در مدت 5 دقیقه انجام می شود.

وی اظهار داشت: در صورت پشتیبانی از تحقیقات محققان می توان این نوید را داد که در آینده ای نزدیک قادر به استفاده از سلول های بنیادی در درمان بیماری های مختلف خواهیم بود.

 
کد مطلب : ۱۴۱
نام شما
آدرس ايميل شما