۰
plusresetminus
تاریخ انتشارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۵
رئیس قطب ارولوژی کشور بیان کرد

انجمن حمایت از بیماران کلیوی کشور را از اعزام بیماران به خارج کشور بی نیاز کرد

با حمایت دولت در راستای پیوند به جای دیالیز می توان از هزینه های بالای دیالیز جلوگیری کرد و افراد سالم تری را به جامعه بازگرداند.
انجمن حمایت از بیماران کلیوی کشور را از اعزام بیماران به خارج کشور بی نیاز کرد
به گزارش روابط عمومی انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران ، دکتر ناصر سیم فروش رئیس قطب ارولوژی کشور در بیست و هفتمین همایش مدیران استانی انجمن گفت:از آنجا که پیوند در گذشته با مشکلات فراوانی روبه رو بود و بیماران کلیوی برای درمان مجبور به اعزام به خارج کشور بودند ، خوشبختانه با فعالیت های انجمن حمایت ازبیماران کلیوی ایران این مشکل مرتفع شده و این مجموعه به عنوان بازوی قدرتمند پیوند در تسهیل روند درمان این بیماری نقش اساسی را ایفا می کند.

وی افزود: به طورکلی انجام پیوند کلیه یک اقدام اجتماعی است زیرا با بروز بیماری کلیوی خانواده و جامعه نیز درگیر پیامدهای آن شده و درمان آن یک جامعه را نجات می دهد.

سیم فروش گفت: در گذشته تعداد نفرولوژیست ها در کشور بسیار اندک بود به صورتی که حدود 5 تا 6 نفرولوژ باید پاسخگو کل کشور می شدند اما خوشبختانه در حال حاضر با تلاش های فراوان شمار نفرولوژیست های کشور زیاد شده و حتی در مناطق محروم نیز نفرولوژیست وجود دارد.

رئیس قطب ارولوژی کشور گفت:امروزه با فعالیت های مفید انجمن حمایت از بیماران کلیوی ایران نیروهای جوان و فعال به مناطق محروم اعزام می شوند وبا حمایت های انجمن روزبه روز وضعیت پیوند و درمان بیماران کلیوی بهبود می یابد.

وی با اشاره اینکه اگردر گذشته  به تربیت و آموزش متخصصان ارولوژی و نفرولوژی پرداخته نمی شد به طور حتم تعداد زیادی از بیماران را از دست می دادیم افزود:پس از انقلاب اسلامی با ایجاد دانشگاه های پزشکی در هر مرکز استان امکان آموزش فراهم شد و با تربیت متخصصان ، تعداد نجات یافتگان بیشتر شد.

سیم فروش اظهار داشت: درحال حاضر پیوند دارای بازوی قوی ای همچون انجمن حمایت از بیماران کلیوی است که در کنار دولت و مردم قرار گرفته و با حمایت های خود در حوزه های درمان وکمک به بیماران محروم توانسته است روند درمان و پیوند بیماران را تسهیل بخشد.

وی در رابطه با وضعیت پیوند در کشور بیان کرد: وضعیت پیوند درشرایط کنونی بسیار خاص است زیرا امروزه  در کشور با پیوندهای دوم و سوم مواجه هستیم که برای پاسخگوی به آنها باید برنامه ریزی های مناسبی را داشته باشیم. خوشبختانه در این راستا ریجستری پیوند در حال تکمیل است که این امر می تواند بر کارکرد پزشکان پیوند تاثیر مناسبی را داشته باشد.

رئیس قطب ارولوژی گفت:با توجه به امکان سه نوع پیوند در کشور از مرگ مغزی، زنده فامیل و زنده غیر فامیل در کشور می توان گفت که طول عمر بیمارانی که پیوند آنها از فرد زنده صورت می گیرد 2 برابر پیوند از مرگ مغزی است اما به طور کلی 60درصد پیوندها در کشور از مرگ مغزی صورت می گیرد.

وی با رد پیوند از فرد زنده فامیل گفت: به عقیده من با پیوند ازاهداءکننده فامیل به دلیل مسائل ژنتیکی احتمال اینکه فرد اهداءکننده نیز ژن این بیماری راداشته و دچار مشکل شود زیاد است و من پیشنهاد چنین پیوندی را نمی کنم زیرا ممنکن است با چنین پیوندی 2 بیمار به جامعه تحویل داده شود.

سیم فروش با تاکید بر ضرورت حمایت های دولت به فرد دهنده کلیه ابراز داشت: ازآنجا که هزینه دیالیزدر کشور بسیار بالا است اگر دولت حمایت های مناسب منطقی ای را از افراد اهداءکننده کلیه داشته باشد و شمار پیوند در کشور بالا رود علاوه بر جلوگیری از هزینه های اضافی دیالیز فردی سالم به جامعه تحویل داده خواهد شد وپرچم پیوند به جای دیالیز برافراشته خواهد شد.
کد مطلب : ۱۲۰
نام شما
آدرس ايميل شما